Divadelní soubory

Před branou Rakovník: O třech čunících

Před branou Rakovník

Zdeněk Turek

O TŘECH ČUNÍCÍCH

loutkové divadlo

 

 

Režie Zdeněk Turek
Loutky a kostýmy     Tomáš Kapsa
Scéna Tomáš Kapsa, Jiří Bretšnajdr, Jan Pém
Hudba Šimon Polan a Zdeněk Turek
Světla Jiří Bretšnajdr
Zvuk Pavel Mařík
Hrají Tomáš Kapsa a Zdeněk Turek

 

O inscenaci

Do šlamastiky se musí dostat každá pohádka. V každé pohádce musí být nějaké vzrušení a nebezpečí, které musí hrdinové řešit, jinak by pohádkový příběh byl nudný. V této pohádce velké nebezpečí přichází s vlkem, který je hladový a usmyslí si, že si pochutná na vepřové pochoutce. To se pochopitelně nelíbí třem čuníkům, kteří vymýšlí, jak nad vlkem vyzrát. Rozhodnou se postavit si domek, kde by se mohli v bezpečí ukrýt. Jenže je těžké rozhodnout, z jakého materiálu by byl domek nejlepší. Sláma, větvičky nebo kámen? Napětí však vzrůstá nejen mezi čuníky, ale i mezi dvěma flašinetáři, kteří příběh vyprávějí.

O souboru

Loutková scéna Před branou vznikla v roce 1946 původně při mateřské škole. Kvůli vybudování vlastního divadla se členové souboru zaručili za hypotéku a 17. října 1950 otevřeli samostatnou divadelní budovu, která vznikla přestavěním stodoly ve dvoře školky. Následující úspěchy divadla přiměly město k přestavbě loutkového divadla. To zahájilo svoji činnost v roce 1975.

Od roku 1948 soubor sehrál na 1489 představení pro 150 395 diváků. Tři členové souboru, Jindřich Linhart, Miroslav Mates a Jan Pém jsou držiteli Zlatého odznaku J. K. Tyla. Dva členové loutkářského spolku, pánové Jan Pém a Tomáš Kapsa jsou členy Rady SAL při SČDO. Jan Pém je navíc předsedou a Tomáš Kapsa tajemníkem této organizace amatérských loutkářů.

Další soubory